Про дотримання принципів соціальної справедливості в оплаті праці

 31 жовтня 2017 року відбулось засідання ради Профоб’єднання, в якому взяли участь народний депутат України Тарас Юрик, голова обласної ради Віктор Овчарук, заступник голови обласної державної адміністрації Юрій Юрик, та голова Організації роботодавців області Олег Караванський.

З основного питання порядку денного «Про дотримання принципів соціальної справедливості в оплаті праці працівників області та стан забезпечення бюджетних установ і організацій коштами на заробітну плату» інформував присутніх завідувач відділу соціально-економічного захисту та правової роботи  обласної ради профспілок Василь Когут.

У своєму виступі він зазначив, що з початку року спільним зусиллями соціальних партнерів досягнута позитивна динаміка росту середньомісячної заробітної плати, зокрема за січень-серпень вона зросла на 48,9%, а її номінальний показник досяг рівня 5285 гривень. Реальна заробітна плата з врахуванням індексу інфляції зросла за цей період на 29,2%.

Разом з тим рівень оплати праці в області і надалі залишається найнижчим в Україні та складає 77,9% від загальноукраїнського показника.

Змінився розподіл працівників за розмірами заробітної плати. Зокрема, у першому півріччі 2017 року найбільша частка припадає на працівників, заробітна плата яких складає від 3,2 до 5 тис гривень – 39,5%. Порівняно з першим півріччям 2016 року удвічі збільшилася частка працівників із зарплатою від 5 до 10 тис грн. – з 18,7 до 37,4%. Однак зросло розшарування в оплаті праці. Зокрема, 22,3 тис застрахованих осіб отримують заробітну плату нижче мінімальної, а їх питома вага зросла, з 3,5 до 11,1%, частка тих, у кого вона перевищує 10 тис. гривень –  з 3,6 до 12%.

Має місце нелегальна виплата заробітної плати. За даними органів Державної Фіскальної служби України в Тернопільській області з початку 2017 року легалізовано 2032 робочих місця.

Збільшується заборгованість із виплати заробітної плати, яка у жовтні 2017 року сягнула понад 10,5 млн. гривень,  та зросла з початку року в 1,7 раза. Однак прихована заборгованість є значно більшою, оскільки за інформацією членських профспілкових організацій працівників охорони здоров’я борг по галузі становить 94,7 млн. гривень.

Систематично не забезпечуються потреби на оплату праці бюджетних установ і організацій. Зокрема,  брак коштів на виплату заробітної плати до кінця 2017 року працівникам галузі освіти і науки складає 176,8 млн. гривень, охорони здоров’я – 151,9 млн. гривень. Не забезпечені коштами заклади культури, які фінансуються з місцевих бюджетів. В зв’язку з цим існує загроза невиплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери у IV кварталі поточного року.

В дискусії з обговорюваного питання взяли участь голови обласних організацій профспілки працівників охорони здоров’я Володимир Кузів, соціальної сфери – Роман Ящищак, освіти і науки – Людмила Мокей, житлово-комунального господарства – Валерій Косс, голова Бучацької районної організації профспілки працівників освіти і науки Євген Рій.

 Народний депутат України Тарас Юрик звернув увагу на важливості проведення реформ в нашій державі і запевнив присутніх у позитивних їх наслідках. Також він наголосив на необхідності проведення адміністративно  територіальної реформи та збільшення повноважень і рівня відповідальності територіальних громад.

Голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук торкнувся проблемних питань фінансування бюджетних галузей, та запропонував утворити робочу групу з представників сторін соціального діалогу для  вивчення стану та усунення причин недофінансування  цих галузей. Він також дав відповідь на запитання та пропозиції від учасників засідання.

Голова Організації роботодавців області Олег Караванський, зупинився на економічних досягненнях в окремих галузях економіки області, проблемних питаннях господарської діяльності у житлово-комунальному господарстві, та соціальній сфері.

Розгляд даного питання завершився прийняттям відповідної постанови (додається).

На підтримку Закарпатської обласної ради профспілок, рада Профоб’єднання Тернопільщини звернулася до Кабінету Міністрів України з вимогою скасувати урядове розпорядження від 29 березня 2017 року № 221-р «Про передачу частини будівлі у м. Ужгород до сфери управління Державної судової адміністрації».

За багаторічну роботу у профспілці, значний особистий внесок у захист соціально-економічних прав та гарантій членів профспілки відбулося нагородження нагрудним знаком ФПУ «Профспілкова відзнака» Євгена Роя.