Відбулося засідання обласної тристоронньої соціально-економічної ради

27 лютого 2018 року в приміщенні обласної державної адміністрації відбулося засідання обласної тристоронньої соціально-економічної ради. Головував на ньому очільник Тернопільської обласної ради профспілок Андрій Присяжний.

Головним  питання порядку денного був розгляд стану виконання  зобов‘язань Територіальної угоди про регулювання соціально-економічних і трудових відносин в Тернопільській області на 2017-2018 роки у 2017 році. Від сторони обласної державної адміністрації інформував Володимир Скалько – начальник відділу з питань праці та організаційної роботи – головний державний експерт з умов праці департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації. Він зазначив, що за підсумками 2017 року переважна кількість зобов’язань виконується. Зокрема, відповідно до стратегії розвитку туризму в Тернопільській  області на 2016-2020  роки, реалізується проект еко та агротуризму туристичної дестинації «Тернопільське Придністер’я» та низка інших заходів пов’язаних з розвитком туристичної інфраструктури. Впродовж минулого року в області зареєстровано 5060 суб’єктів господарювання, за рахунок яких створено 8,1 тис. нових робочих місць. Схвалено та частково реалізовано комплексну програму розвитку агропромислового комплексу на 2016-2020 роки. Триває реалізація 28 інвестиційних проектів, за результатами яких очікується створення 1655 нових робочих місць. Приділяється певна увага розвиткові закладів професійної освіти, в області створено регіональну раду з питань розвитку професійної освіти. У порівнянні з 2016 роком середньомісячна заробітна плата працівників області зросла на 50,3% і склала 5554 гривень. ЇЇ реальний індекс становить 129,5%. Зменшилася заборгованість із виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах, однак станом на 01 січня 2017 року вона становить 3957,3 тис. гривень. Залишається не виконаним зобов’язання щодо розробки та затвердження обласної Програми  поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Продовжується активний розвиток сімейної медицини. В області функціонує 19 центрів медико-санітарної допомоги, 2 центри первинної медико-санітарної допомоги, медичні заклади первинної ланки утворені об’єднаними територіальними громадами.

Впродовж 2017 року зменшилася чисельність зайнятого населення на 9,5 тис. осіб, або 2,3%, а рівень безробіття зріс з 11,0 до 11,5% і є одним з найбільших в Україні.

Про роботу профспілкової сторони поінформував завідувач відділу соціально-економічного захисту та правової роботи обласної ради профспілок Василь Когут. За його інформацією у 2017 році профспілки із 28 прийнятих зобов’язань виконали 27 і частково виконали одне зобов’язання. Він акцентував увагу на забезпеченні профспілковими організаціями високого рівня охоплення працівників колективними договорами, який становить 99,5%. Відзначив роботу профспілок щодо запобігання масовим вивільненням працівників на підприємствах, в організаціях та установах, зокрема, із заявлених до вивільнення у 2017 році 5009 штатних працівників, фактичне зменшення склало лише 123. Активна робота проводиться представниками профспілок в напрямку додержання роботодавцями законодавства про охорону праці, створення безпечних і здорових умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов. Проведені перевірки з даного питання виявили 158 порушень, з яких усунуто 148. У сфері соціального захисту спеціалістами обласної ради профспілок та галузевих профорганізацій надано 211 спілчанам безкоштовну правову допомогу. Малозабезпеченим членам профспілок виділено із профспілкових бюджетів матеріальної допомоги на суму близько 9,2 млн. гривень. Завдяки компенсації вартості путівок первинними профспілковими організаціями  батькам із малозабезпечених сімей часткової оплати дало можливість здешевити їх на 10-50%.  Суттєву підтримку надали профспілки розвиткові художньої самодіяльності, народної творчості на підприємствах, організаціях,а також проведенню спортивних змагань, культурно-масових заходів, на які виділено у 2017 році близько 9 млн. гривень. Щодо спільних зобов’язань сторін, то найбільш вагомим є показник зростання промислового виробництва, який зріс у порівнянні з 2016 роком на 8,4%, а обсяг валової продукції сільського господарства – на 6,6%. Впродовж минулого року суттєво скоротилося відставання середньомісячної заробітної плати по області та в цілому по Україні з 71,2 до 78,2%. Не виконується зобов’язання сторін щодо створення та збереження на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності первинних профспілкових організацій, оскільки у минулому році їх кількість зменшилася на 82, або 5,4%. В цілому із прийнятих 31 спільних зобов’язань сторін виконано 23, не виконано 4, частково виконано 2 та з 2-х зобов’язань відсутня інформація.

Від сторони роботодавців інформував Валерій Смирнов – виконавчий директор Організації роботодавців Тернопільської області.  У своєму виступі він зупинився на питаннях технічного переоснащення, модернізації, інновації у виробництві. Торкнувся проблеми збалансованості ринку освітніх послуг та ринку праці. Навів приклади вжитих заходів щодо зростання розміру заробітної плати працівників, поліпшення умов праці та побуту на виробництві.

В обговоренні даного питання взяли активну участь голова обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення  Валерій Косс, голова обласної організації роботодавців агропромислового комплексу «Об’єднана» Петро Гадз, голова обласної профспілкової організації працівників АПК Орест Кащишин, генеральний директор ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» Ярослав Карпик, начальник управління культури облдержадміністрації Григорій Шергей.

За підсумками розгляду та обговорення стану виконання Територіальної угоди у 2017 році прийнято відповідне рішення .

У відповідності з нормами регламенту щодо черговості головування сторін, головою Тернопільської обласної тристоронньої соціально-економічної ради на наступний річний термін обраний заступник голови обласної державної адміністрації Юрій Юрик.

Із завершальним словом виступили керівники соціального діалогу Юрій Юрик, Олег Караванський та Андрій Присяжний.

 

 

Завідувач відділу соціально –

економічного захисту та

правової роботи                                                                        Василь Когут